apu
11 بهمن 1401 - 13:09

چراغ سبز شورا برای فروش املاک شهرداری/مجوز 6 ملک داده شد

در جلسه علنی امروز شورای شهر ، اعضای شورا به شهرداری تهران برای فروش شش ملک جهت تسویه بدهی وام‌هایش به بانک‌ها مجوز دادند.

به گزارش خبرنگار فارس، اعضای شورای شهر تهران  بررسی لایحه اخذ مجوز فروش 6 ملک شهرداری تهران برای پرداخت دیون را در دستور کار قرار دادند.

 لطف الله فروزنده معاون مالی شهرداری تهران  در جریان این بررسی گفت که در نیمه دوم سال تحقق بودجه غیر نقد را با جدیت دنبال کردیم و  در مورد فروش املاک با بانک شهر صحبت کردیم و لازم است بتوانیم با فروش این املاک بدهی‌مان را تسویه کنیم تا بتوانیم تسهیلات جدید بگیریم.

به گفته معاون شهردار تهران، با این فروش می‌توانیم سود و جرایم را نیز تسویه کنیم، سهامدار بانک شهر شهرداری است.

مهدی عباسی  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران  در جریان بررسی این لایجه گفت: بانک شهر برای ما نیست بلکه شهرداری سهامدار آن است و اگر برای ما است بیاید وام‌هایش را صفر کند.باید به فکر درآمد پایدار آینده باشیم، نباید مجتمع‌ها را دانه به دانه واگذار کنیم و باید به فکر آینده نیز باشیم.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا نیز در ادامه با طرح این سوال که چرا فروش این  ملک را اول سال نیاوردید؟ گفت: آیا شما ملک خودتان را در بهمن و اسفند که بازار ملتهب است با این تورم می‌فروشید؟ در سال جدید حداقل با ۳۰ درصد افزایش قیمت می‌توانید این ملک‌ها را بفروشید.بازرسی‌های ما نشان داده که چند ملکی که در این لیست است کار کارشناسی در آن انجام نشده است.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران هم گفت:  قدرالسهم و درصد فیزیکی همه املاک مشخص شده است که تک به تک آنها را بیان می‌کنیم اما دقت داشته باشید که شهرداری تهران حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و ارزش این 6  ملک حدود شش هزار میلیارد تومان است و بانک‌ها نیز از سوی بانک مرکزی تحت فشار هستند تا بدهی‌هایشان کاهش یابد.

فروزنده هم در ادامه گفت: وی ادامه داد:  سه ماه است که با بانک شهر نشسته‌ایم و در مورد بدهی‌ها صحبت کردیم،  خودتان مجوز فعال کردن بودجه غیر نقد را دادید و از یک طرف به ما می‌گویید بودجه غیر نقد محقق نشد و از سمت دیگر اینگونه رفتار می‌کنید و نباید برای کسی که کار می‌کند چوب لای چرخش گذاشت.

حبیب کاشانی در واکنش  صحبت های معاون شهردار تهران گفت:  آقای فروزنده وقتی پشت تریبون می‌رود باید انصاف را رعایت کند، در ۱۸ ماه گذشته شورا جلوتر از شهرداری بود نه اینکه چوب لای چرخ شهرداری بگذاریم و بیان این کلمات در صحن درست نیست و نمی‌شود که هر کسی پشت تریبون رفت حرفی علیه ما بزند.

چمران هم گفت که ماجرا را کش ندهید و حبیب کاشانی در واکنش به اعتراض چمران گفت: توهین به من یعنی توهین به شما و شورا و اگر از ما دفاع نکنید که نمی‌شود! چمران هم گفت: شما به خودتان نگیرید و نرم‌تر باشید.

مهدی چمران  در ادامه در خصوص املاک گفت:  ملک اول مجتمع مژده در منطقه یک است که بیش از ۵۸۰۰ متر مربع دارد و قیمت آن ۱۳۰۴ میلیارد تومان تخمین زده شده است. مورد دوم بیمارستان آتیه در منطقه ۲ است که مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای آن قیمت گذاری شده است. پروژه سوم پارکینگ طبقاتی گرات است که قسمت کارشناسی آن را ۱۵۰۰ میلیارد تومان تعیین کردند که این پروژه در منطقه ۲ قرار دارد که عضای شورا با رأی مثبت خود اجازه فروش این پارکینگ را به شهرداری دادند.پروژه بعدی ۱۱ قطعه زمین در خیابان قلمستان در محدوده احمدآباد مستوفی در منطقه ۱۸ است که در حریم تهران قرار دارد و خارج از محدوده است و مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است. پروژه بعدی مجتمع مسکونی تجاری خلیج فارس در منطقه ۲۰ است که ساخت آن راکد مانده و برآورد مالی آن ۵۱۵ میلیارد تومان تخمین زده شده است. ملک بعدی یک قطعه زمین در بزرگراه شهید لشگری در منطقه ۲۱ است که ۵۸ هزار متر است که برآورد مالی آن ۵۰۰ میلیارد تومان است که اعضای شورای شهر با رأی مثبت خود به شهرداری اجازه فروش این ملک را دادند.

در نهایت  اعضای شورای شهر تهران با فروش سهم شهرداری تهران در مجتمع مژده به ارزش هزار و ۳۰۴ میلیارد تومان، فروش قدرالسهم شهرداری تهران در بیمارستان آتیه به مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، فروش قرارداد مشارکت شهرداری تهران در پروژه پارکینگ طبقاتی به مبلغ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، فروش شش دانگ ۱۱ قطعه زمین در احمدآباد مستوفی به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان، فروش شش دانگ مجتمع مسکونی تجاری خلیج فارس به مبلغ ۵۱۵ میلیارد تومان و فروش شش دانگ زمین صنعتی در کیلومتر ۲۱ بزرگراه شهید لشگری یه مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان موافقت کردند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1009707